Про проект


Швейцарсько-український проект “Підтримка децентралізації в Україні” DESPRO ‒ проект міжнародної технічної допомоги, що працює в сфері реформи місцевого самоврядування (інший термін – «децентралізація») в Україні з 2007 року. Проект фінансується Швейцарською Конфедерацією через Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва (ШБС/SDC) та впроваджується Швейцарським Центром ресурсів та консультацій з питань розвитку (Skat).


Місія DESPRO
Підтримка реформи місцевого самоврядування.
Сприяння розвитку місцевого самоврядування через оптимізацію системи управління та підтримку ефективного місцевого розвитку в Україні.

Роль DESPRO у сфері децентралізації
Від свого старту у 2007 році проект DESPRO впродовж 7 років до прийняття Концепції реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні проект DESPRO працював над створенням платформи для майбутніх змін через розроблення законодавчої основи реформи місцевого самоврядування, підвищення професійного рівня представників місцевого самоврядування та органів державної влади, розвиток публічних послуг, зокрема проектів поводження з твердими побутовими відходами, а також водопостачання та водовідведення в селах та селищах по всій країні.

Це підґрунтя допомогло у 2014, за сприятливих політичних умов, розпочати впровадження реформи не з самого початку, а на платформі вже існуючих напрацювань DESPRO. Результати попередньої діяльності проекту стали в нагоді, як національним і міжнародним партнерам, так і представникам місцевого самоврядування. Під час активного етапу реалізації реформи проект DESPRO долучився до комунікаційної підтримки впровадження змін.

На сьогоднішній день DESPRO продовжує інтенсивну підтримку децентралізаційних процесів у тісній співпраці з органами місцевого самоврядування, Верховною Радою України, Міністерством розвитку громад та територій України, Міністерством енергетики та захисту довкілля України, Національним агентством України з питань державної служби, профільними асоціаціями.

Наразі триває IV фаза проекту, яка розпочалася у 2017 р.

Ключові напрямки роботи проекту

Підтримка реформи місцевого самоврядування
DESPRO підтримує ключові національні інституції у розробці політик в сфері децентралізації та місцевого самоврядування, надає експертну та комунікаційну підтримку реформі

Розвиток публічних послуг
DESPRO підтримує розвиток децентралізованих публічних послуг (проекти водопостачання, водовідведення, управління відходами) та фінансових інструментів у громадах

Управління знаннями та кадровий потенціал місцевого самоврядування

DESPRO реалізує проекти комплексного теоретичного та практичного онлайн та офлайн навчання для представників місцевого самоврядування.Партнерські регіони проекту


Передумови проекту
Підписавши Європейську Хартію місцевого самоврядування у 1997 році, Україна задекларувала визнання принципів європейського демократичного управління, й взяла на себе певні зобов’язання, пов’язані із реформами на місцях та їх законодавчою підтримкою. Практичне втілення європейських принципів демократичного врядування та подальше просування децентралізації влади передбачає активне залучення кращого міжнародного досвіду. У 2005 році, у відповідь на офіційний запит Президента України до Уряду Швейцарії про швейцарську допомогу у сфері децентралізації, Швейцарське бюро співробітництва підтримало впровадження проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO.

далі до опису фаз та результатів діяльності>